Kreative Dage har tradition for et bredt, varieret og kreativt seminarprogram fra messens tre scener, som er integreret i udstillingsområdet. Jubilæumsmessen bliver naturligvis ingen undtagelse - tværtimod får programmet endnu mere gas med 60-70 programpunkter.

Er du Danmarks hurtigste strikker?

DM i Hurtigstrik vender tilbage i 2018. Drømmer du om din egen vindertitel, så er du måske Danmarks nye mester i Hurtigstrik. Tilmelding følger...

Spændende sceneprogram

Her kan du se det foreløbige program for Kreative Dage 2018.

11.00

Norbak - Manuela Kjeilen

11.30

MakeMake

12.00

RAZ Spa - Naturens eget medicinskab

12.30

Lillestrik - Strik Raglan – top down

13.00

Christel Seyfarth - "Ud over horisonten"

13.30

Cecilie Hother - Mit kreative univers

14.00

Jesper Høvring - Kjoledesigner

14.30

Monrads ApS - "Tusch-ballade, slip din kreative energi løs"

15.00

Annemette Voss

11.00

Center for Smykkeformgivning

11.30

Peter van de Waal & Tage Petersen - Trædrejer

12.00

G-uld

12.30

Uniqa Blomster - Blomsterdekorationer året rundt med naturens materialer

13.00

Art Academy - Christina Kjelsmark

13.30

Karen-Marie Klip

14.15

Gittea Patchwork - "Patchwork gør glad - sjove skæreteknikker med og uden linealer"

15.00

Creativ Company - DIY

11.00

Krøyers Kvarter - Tip til din kreativitet

11.30

Skaberlyst

12.00

Historisk Håndværk - Undgå hæftninger, lær at splejse garnenderne sammen

12.30

Sminge Inventar og Maskiner - Sådan sliber du dit værktøj

13.00

Frank Egholm - Idéer og inspiration for træsnitning med kniv

13.30

Ditte Julie

14.00

Livsstilsblogger Lene Nissen - fra Peekaboodesign.dk fortæller om tendenserne indenfor upcycling, genbrug og DIY

15.00

BONSAIKUNST - Se hvordan en bonsai bliver til

11.00

Norbak - Manuela Kjeilen

11.30

MakeMake

12.00

RAZ Spa - Naturens eget medicinskab

12.30

Lillestrik - Strik Raglan – top down

13.00

Mød de kreative nybyggere - Lise og Michael

14.00

Cecilie Hother - Mit kreative univers

14.30

Monrads ApS - "Tusch-ballade, slip din kreative energi løs"

15.00

Annemette Voss

15.30

Lise Vestergaard - Når kreativiteten er kilden til glæde

11.00

Center for Smykkeformgivning

11.30

Peter van de Waal & Tage Petersen - Trædrejer

12.00

G-uld

12.30

Art Academy - Christina Kjelsmark

13.00

Strikdesigner Kirsten Nyboe - Tips og tricks til dit strik

13.30

Karen-Marie Klip

14.15

Gittea Patchwork - "Patchwork gør glad - sjove skæreteknikker med og uden linealer"

15.00

Tempa Håndværk - Else Marie præsenterer sin nye bog "Flet i forvandling - fra fortid til nutid til fremtid"

15.30

Creativ Company - DIY

11.00

Uniqa Blomster - Blomsterkreationer året rundt med naturens materialer

11.30

Historisk Håndværk - Undgå hæftninger, lær at splejse garnenderne sammen

12.00

BONSAIKUNST - Se hvordan en bonsai bliver til

12.30

Sminge Inventar og Maskiner - Sådan sliber du dit værktøj

13.00

Frank Egholm - Idéer og inspiration for træsnitning med kniv

13.30

Ditte Julie

14.00

Skaberlyst

14.30

Tenja Skotte - Pileflet

15.30

Krøyers Kvarter - Tip til din kreativitet

11.00

Bjarne Als - Jul med Bering House of Flowers

12.00

RAZ Spa - Naturens eget medicinskab

12.30

Lillestrik - Strik Raglan – top down

13.00

Jesper Høvring - Kjoledesigner

13.30

Cecilie Hother - Mit kreative univers

14.00

Bjarne Als - Jul med Bering House of Flowers

15.00

Finale - DM i Hurtigstrik med Koushi som vært

11.00

MakeMake

11.30

Peter van de Waal & Tage Petersen - Trædrejer

12.00

G-uld

12.30

Monrads ApS - "Tusch-ballade, slip din kreative energi løs"

13.00

Strikdesigner Kirsten Nyboe - Tips og tricks til dit strik

13.30

Karen-Marie Klip

14.15

Gittea Patchwork - "Patchwork gør glad - sjove skæreteknikker med og uden linealer"

14.45

Creativ Company - DIY

15.15

Annemette Voss

11.00

Norbak - Manuela Kjeilen

11.30

BONSAIKUNST - Se hvordan en bonsai bliver til

12.00

Historisk Håndværk - Undgå hæftninger, lær at splejse garnenderne sammen

12.30

Sminge Inventar og Maskiner - Sådan sliber du dit værktøj

13.00

Frank Egholm - Idéer og inspiration for træsnitning med kniv

13.30

Ditte Julie

14.00

Skaberlyst

14.30

Center for Smykkeformgivning

15.00

Krøyers Kvarter - Tip til din kreativitet